W naszej Parafii starsza młodzież i dorośli mogą korzystać z posługi formowania do wiary dojrzałej w formacji katechumenatu pochrzcielnego realizowanego przez Drogę Neokatechumenalną. Taka formacja jest odpowiedzią na sytuację wielu katolików, którzy po zakończeniu katechezy szkolnej (najczęściej po przyjęciu sakramentu Bierzmowania) a czasem po wielu latach odkrywają pragnienie pogłębienia swojej relacji z Panem Bogiem. Jest to formacja dla osób niewierzących jak i dla tych osób, które szukają dojrzałych, osobistych odpowiedzi na pytania: Kim jest dla mnie Pan Bóg? Czy jest obecny w moim życiu i w jakich konkretnych wydarzeniach? Jakie egzystencjalne znaczenie dla mnie ma Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa? Jakie znaczenie mają dla mnie – współczesnego człowieka – zarówno Stary jaki Nowy Testament zawarte w Piśmie Św.? Na czym konkretnie polega miłość Pana Boga wobec mnie?
Pierwszy raz cykl katechez Drogi Neokatechumenalnej był głoszony w naszej Parafii na zaproszenie pierwszego proboszcza – Ks. Prałata Jana Mrowcy w 1993 roku. Od tego czasu, zwykle raz w roku w naszej Parafii głoszone są katechezy, które pomagają rozpocząć pogłębianie swojej wiary z wykorzystaniem tej formacji. Katechezy są głoszone w ramach cyklu wieczornych spotkań otwartych dla wszystkich. Głosi je grupa składająca się z Księdza i kilku osób świeckich (małżeństw i osób stanu wolnego). Ogłoszenie o rozpoczęciu cyklu i terminach spotkań jest włączane do ogłoszeń parafialnych. Można również napisać wiadomość na adres mailowy dn.kurdwanow@gmail.com – poinformujemy o rozpoczęciu katechez i zaprosimy do udziału.
Droga Neokatechumenalna powstała w Madrycie w Hiszpanii z natchnienia Najświętszej Maryi Panny, już w trakcie Soboru Watykańskiego II. Od tego czasu wielokrotnie wypowiadali się o niej kolejni Papieże – Św. Paweł IV, Św. Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek. Poniżej cytujemy tylko niektóre z bardzo wielu papieskich wypowiedzi.
W 1974 roku, w trakcie pierwszego swojego spotkania z uczestnikami formacji Drogi Neokatechumenalnej Papież św. Paweł IV powiedział: „Jakąż radość i jaką nadzieję daje nam wasza obecność i wasza działalność! Przeżywanie i rozwijanie tego przebudzenia jest tym, co nazywacie formą katechumenatu pochrzcielnego, który będzie mógł odnowić w dzisiejszych wspólnotach chrześcijańskich te oznaki dojrzałości i pogłębienia, które w Kościele pierwotnym osiągano w okresie przygotowania do Chrztu”.
Naturę Drogi Neokatechumenalnej zdefiniował w 1990 roku Papież św. Jan Paweł II pisząc: „Uznaję Drogę Neokatechumenalną za itinerarium formacji katolickiej ważnej dla społeczeństwa i czasów dzisiejszych”.
Papież Benedykt XVI w styczniu 2011 roku o Drodze Neokatechumenalnej mówił w następujący sposób: „Od ponad 40 lat Droga Neokatechumenalna pomaga ożywić i umocnić wtajemniczenie chrześcijańskie w diecezjach i parafiach, promując stopniowe i radykalne odkrycie bogactw chrztu, pomagając zakosztować życie Boże, życie niebiańskie, które Pan zapoczątkował poprzez swoje Wcielenie, poprzez przyjście między nas, poprzez narodzenie się jako jeden z nas. Ten dar Boga dla Jego Kościoła jest złożony „w służbie Biskupowi jako jeden ze sposobów diecezjalnej realizacji wtajemniczenia chrześcijańskiego i stałego wychowania wiary”[5]. Ta służba, jak przypomniał wam mój poprzednik Sługa Boży Paweł VI w czasie pierwszego spotkania, które miał z wami w 1974 r., „będzie mogła odnowić w dzisiejszej wspólnocie chrześcijańskiej, te efekty dojrzałości i pogłębienia, które w Kościele pierwotnym były realizowane w okresie przygotowania do Chrztu”.
W marcu 2015 roku, w trakcie spotkania z uczestnikami formacji Drogi Neokatechumenalnej, Papież Franciszek zapewnił: „Zawsze powtarzam, że Droga Neokatechumenalna czyni wiele dobra dla Kościoła.”