Chrzest Św.
Sakrament Chrztu św. dzieciom udzielany jest w każdą niedzielę i w Boże Narodzenie podczas Mszy św. o godz. 14:15,
/w miesiącach: VII i VIII-o godz. 13:00/
Rodzice zgłaszają pragnienie ochrzczenia dziecka w kancelarii parafialnej nie później niż 2 tygodnie przed planowanym chrztem
Do kancelarii przynosimy do wglądu następujące dokumenty:
1) Świadectwo sakramentu małżeństwa (jeśli nie był zawierany w naszej parafii).
2) Odpis aktu urodzenia dziecka.
3) Rodzice chrzestni spoza naszej parafii mają obowiązek dostarczyć zaświadczenie z parafii zamieszkania (a nie zameldowania). Rodzicami chrzestnymi mogą być: osoby ochrzczone, wierzące i praktykujące które przyjęły sakrament bierzmowania. Młodzież ucząca się przynosi także zgodę katechety.
4) Przed chrztem świętym należy uczestniczyć w katechezie przed chrzcielnej, która odbywa się w naszej parafii w drugie i czwarte wtorki miesiąca o godz. 19:00 zwykle w kościele. Parafianie, którzy chcą zostać rodzicami chrzestnymi oprócz warunków wskazanych w punkcie 3 mają obowiązek uczestniczyć w katechezie przed chrzcielnej.
Bierzmowanie
Do sakramentu bierzmowania przygotowujemy naszych parafian indywidualnie. Szczegóły podają katecheci na początku roku szkolnego w klasie 7. Warunkiem przyjęcia kandydata do bierzmowania w klasie 7 jest uczęszczanie na katechizację w szkole w klasach: czwartej, piątej i szóstej (wszystkie semestry). Dorośli Parafianie, którzy do tej pory nie przyjęli tego sakramentu mogą to uczynić po odpowiednim przygotowaniu. Warunkiem jest praktykowanie wiary, a więc między innymi udział we Mszy św. w każdą niedzielę i święto nakazane. Sakrament bierzmowania jest w sam sobie wielkim darem od Boga i nie może być traktowany jako środek do celu, na przykład ktoś nagle postanowił być rodzicem chrzestnym a wcześniej nie praktykował wiary.
Najświętszy Sakrament
W naszej parafii mamy Kaplicę Adoracji w której możemy w dni powszednie, od rana do wieczora, przyjść i nawiedzić Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie Ołtarza.
Porządek Mszy św. odprawianych w naszym kościele podano w odnośniku Msze Święte.
W 2025 roku zaplanowano Msze św. w czasie których udzielimy I Komunii świętej dzieciom z klas III, które będą do tego przygotowane:
10 maja Szkoła Podstawowa 164;
17 maja Szkoła Podstawowa 162;
24 maja Szkoła Podstawowa 149.
Sakrament Pokuty
Ten sakrament składa się z 5 duchowych warunków, które należy spełnić, aby otrzymać odpuszczenie grzechów. Są to: rachunek sumienia, żal za grzech, mocne postanowienie poprawy, szczera spowiedź (wyznanie grzechów przed kapłanem w celu otrzymania odpuszczenia grzechów), zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu.
Spowiedź święta w naszym kościele parafialnym odbywa się:
w dni powszednie od godz. 6:30 – 7:15 oraz od 17: 30 – 17:55.
W czasie wakacji i ferii: od godz. 6:30 – 6:55 oraz od 17:30 – 17:50.
w niedziele i święta nakazane: dwadzieścia minut przed Mszą św.
Można także umówić się na spowiedź świętą w dogodnym dla penitenta czasie dzwoniąc na numer dyżurny: 797624306 lub zgłaszając się do zakrystii po Mszy św.
Namaszczenie Chorych
Sakrament namaszczenia chorych ustanowił Pan Jezus, gdy posyłał swoich uczniów aby namaszczali chorych olejem i ich uzdrawiali. Ten sakrament w naszej parafii jest udzielany chorym i osobom, które ukończyły 60 lat życia w czasie Mszy św. w ramach Dnia Chorego. Udzielamy tego sakramentu także w czasie rekolekcji parafialnych. Można ten sakrament przyjąć także indywidualnie. Warunkiem otrzymania tego sakramentu jest żal za grzechy i spowiedź święta.
Kapłaństwo
Jest sakramentem ustanowionym dla powołanych do tego mężczyzn. Powołanie kapłańskie rozeznaje się nie tylko w swoim sumieniu ale czyni to także Kościół przez swoich przełożonych (seminarium zakonne lub seminarium diecezjalne). Gdyby ktoś z wierzących mężczyzn chciał rozeznać swoje powołanie należy o to najpierw zapytać spowiednika a potem zgłosić takie pragnienie księdzu w kancelarii parafialnej.
Małżeństwo
Jest przymierzem miłości mężczyzny i kobiety, którzy pragną być z sobą jako mąż i żona do końca życia; pragną być sobie wiernymi (wyłączność) oraz są otwarci na przyjęcie potomstwa. Wykluczenie któregokolwiek z tych elementów, w czasie zawierania małżeństwa, chociażby przez jedną stronę, powoduje jego nieważność.
– potrzebne dokumenty :
– aktualna metryka chrztu św.
– zaświadczenie przyjęcia sakramentu bierzmowania
– świadectwo ukończenia katechizacji szkolnej i ważne świadectwo ukończenia katechizacji przedmałżeńskiej
– dowód tożsamości
– dokument z USC o możliwości zawarcia małżeństwa
-spisanie protokołu przedślubnego :
– nie później niż 3 miesiące przed planowanym ślubem
– przygotowanie duchowe :
– udział w spotkaniach / 4 tygodnie – po 2 godziny/
– przystąpienie do sakramentu pokuty